Nowa Gwiazda

Aplikacja mobilna

Modlitwa

Adoracje

Media

poniedziałek, 15 sierpień 2016 12:23

Z Campus Misericordiae przez Bulwarową do Kibeho

Campus Misericordiae – Bulwarowa – Kibeho. Co łączy te trzy, wyjątkowe na mapie kultu religijnego miejsca? Każde z nich jest miejscem-gospodarzem, w którym przebywał, przebywa i będzie przebywał wyjątkowy ołtarz Światło Pojednania i Pokoju, zaprojektowany w gdańskiej pracowni artystycznej Drapikowski Studio - napisali Ola Urzędowska i ks. Łukasz Gołaś SAC na stronie pallotyni.pl.

Na Campus Misericordiae ołtarz został pierwszy raz pobłogosławiony i to przez samego Ojca Świętego, podczas modlitewnego czuwania z młodzieżą w Brzegach, 30 lipca. Tutaj ołtarz był miejscem wystawienia Najświętszego Sakramentu, skupiając na sobie wzrok i zachwyt setek tysięcy młodych wiernych.

Krakowski kościół księży Pallotynów przy ulicy Bulwarowej, to tylko przystanek, na którym ołtarz się zatrzymał. W sierpniu (od 1 do 21) wierni mogą podziwiać ołtarz i brać udział w wydarzeniach liturgicznych i modlitewnych, podczas których niejednokrotnie Najświętszy Sakrament będzie na nim wystawiany.

Jednak ten wyjątkowy ołtarz ma swoje przeznaczenie na ziemi afrykańskiej – zostanie przewieziony do Sanktuarium Matki Słowa w Kibeho w Rwandzie, którym opiekują się właśnie pallotyni i pallotynki. Świątynia Matki Słowa w Kibeho to miejsce nieprzypadkowe; to afrykańska „Fatima”, gdzie w 1981 r. trzem młodym dziewczętom objawiła się Matka Boża. To o tym miejscu ordynariusz diecezji Gikongoro, Augustin Misago, powiedział: „Niechaj więc Kibeho stanie się czym prędzej celem pielgrzymek i spotkań ludzi poszukujących Boga, którzy spieszą tam, by się modlić; uprzywilejowanym miejscem nawróceń, zadośćuczynienia za grzechy świata oraz pojednania”. I dzięki duszpasterstwu i ofiarnej pracy pallotyńskich misjonarzy obecnie Sanktuarium w Kibeho jest dla Rwandyjczyków symbolem pojednania i spotkań z Maryją.

Ołtarz Światło Pojednania i Pokoju stanowi część projektu „12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju”, którego celem jest utworzenie na świecie dwunastu Międzynarodowych Centrów Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji Pokoju, m.in. właśnie w Kibeho. Na ten nadzwyczajny tryptyk składają się: centrum, gdzie pod sercem Maryi (ukazanej w postaci krzewu ognia) umieszczony jest Jezus Eucharystyczny, a także skrzydła, na których ukazano sceny przedstawiające Tajemnice Różańca do 7 Boleści Maryi. Motywem afrykańskim jest unoszący się ku niebu rwandyjski symbol: znak bijącego w rytm modlitwy serca, które potrzebuje Światła Chrystusa, źródła prawdziwego pojednania i pokoju. Ołtarz zabiera ze sobą do Afryki także element polski, krakowski. Po jego zamknięciu można zobaczyć, wykonane w formie srebrnych płaskorzeźb, postaci Apostołów Miłosierdzia Bożego: św. Jana Pawła II i św. Faustynę Kowalską. Tym samym symbolika ołtarza mocno utrwala, że droga do Chrystusa, który jest Światłością, prowadzi przez Maryję, a świętość odnajdziemy tylko w Miłosiernej Miłości. Teraz świat będzie mógł patrzeć na ten symbol Miłosierdzia i Pokoju właśnie w domu Matki Słowa w Kibeho.

Artykuł ze strony:

http://www.pallotyni.org/prowincja.wa/component/content/article/77-aktualnosci/2367-2016-08-03-10-09-13.html

Gwiazdy

Betlejem
Medjugorje
Namyang
Oziornoje
Yamoussoukro
Kibeho

Multimedia

Polecamy

stat4u
Copyright