Nowa Gwiazda

Aplikacja mobilna

Modlitwa

Adoracje

Media

piątek, 22 kwiecień 2016 08:42

Wieści z Oziornoje

W tym roku jezioro w Oziornoje stało się jeszcze większe. To szczególne miejsce dla tamtejszych mieszkańców. To historia ich ocalenia i opieki Bożej.

Warto raz jeszcze przypomnieć historię tego miejsca:

Oziornoje, to niewielka osada położona pośród Kazachskiego Stepu, przykład tego, jak Bóg potrafi przemienić pustkowie w piękny Ogród Maryi… Pierwsi mieszkańcy przybyli tu wbrew sobie w 1936 roku, w czasach stalinizmu. Byli to bezprawnie przesiedleni Polacy z Ukrainy. Powitała ich rozległa, niezamieszkała równina … Pierwsze lato przetrwali w namiotach, do czasu gdy przed nadejściem zimy, przy nieocenionej pomocy Kazachów, zdołali zbudować proste ziemianki.

Ich wolność osobista była ograniczona. Ówczesne władze zabroniły im wyjazdów bez przepustek, zmuszeni byli również meldować się u tamtejszych władz sowieckich. Głód i choroby dziesiątkowały ludność. Repatrianci nie przetrwaliby, gdyby nie ich żywa wiara. Wśród nielicznych przedmiotów osobistych, było jednak coś, co zabraliby ze sobą wszędzie, wbrew jakimkolwiek ograniczeniom. Był to duch modlitwy, zwłaszcza modlitwy różańcowej.

Głód wzmógł się jeszcze bardziej w 1941 roku, kiedy wybuchła wojna między Stalinem i Hitlerem, a żywność rekwirowana była na potrzeby frontu. Mieszkańcy Oziornoje zaczęli wtedy modlić się, indywidualnie oraz wspólnie, odmawiając potajemnie różaniec. Ich ufna modlitwa została wkrótce wysłuchana i w dniu Uroczystości Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie, 25 marca 1941 roku tuż obok wioski zaczęło się tworzyć wielkie i głębokie jezioro. Wkrótce zapełniło się tak obficie rybami, że mogli wyżywić się nimi nie tylko oni sami, ale również mieszkańcy innych miejscowości. Obecnie stoi tu figura Matki Bożej z Rybami, wykonana w Polsce i poświęcona przez św. Jana Pawła II podczas jednej z Jego Pielgrzymek do Polski.

Gwiazdy

Betlejem
Medjugorje
Namyang
Oziornoje
Yamoussoukro
Kibeho

Multimedia

Polecamy

stat4u
Copyright